Něco o Lucce

Děti kojené z lahve

  Před rokem bych netušila, jak si nadpis tohoto příspěvku vyložit. Dnes už dobře vím, co jsou zač “děti kojené lahve” – protože jedno z nich – je moje vlastní. Tenhle článek je věnovaný všem maminkám, které se rozhodnou nevzdat a celé měsíce odstřikují své mateřské mléko. Je to nesnadná a velmi obětavá cesta, která je ale pro jejich děti velmi prospěšná.

“Ještě kojíš?” “Jo, teda, spíš… ještě odstřikuju a jsem na to fakt pyšná!”

Kdo jsou “děti kojené z lahve”? Je to pojem pro děti, které se sami nekojí z prsou, ale zároveň jsou krmené mateřským mlékem – většinou z lahve. Jejich maminky ho odstřikují. Skončí tak z různých důvodů (já se dále rozepíši o tom, jak to bylo u nás), může to být tím, že se narodí nedonošené/nemocné, je komplikovaný porod nebo se prostě “jaksi nechytnou”. Všechny tyhle situace jsou hodně stresující a nepříjemné, protože není nic horšího než nešťastné a velmi ubrečené dítě, které se moří hlady a o to víc nešťastná matka. Často to končí vyschlým mlékem a náhražkami, tedy umělým mlékem. Tomu lze předejít, ale v dnešní době nenajdete příliš relevantních informací, protože tahle “střední” cesta není příliš v kurzu.

Náš příběh:

Všechno obvykle začíná porodem, a když je komplikovaný, jsou i začátky obecně vzato komplikované. Já zhruba týden přenášela a potom tři dny rodila, což zázrakem skončilo úspěšným vaginálním (nepíšu důvodně přirozeným porodem), s velkými dávkami medikace. Nicméně, jinak to nešlo, jinak bych neporodila. Z odbornějších článků, co jsem později četla mi přijde, že moje dítě prostě porod samo nespustilo, nezačalo vypouštět ty správné hormony a moje kontrakce byly jen výsledkem obranné reakce mého těla, aby mě to nezabilo. Esterka se tedy narodila po třech dnech, už lehce nadprůměrně vetší 3650g a s prakticky nulovým množstvím plodové vody. Jejích posledních zbytků se nalokala, když mi vodu praskly.

První dny nebyly snadné, měla jsem velkou ztrátu krve a nedokázala se moc postarat ani sama o sebe. Přikládání se příliš nedařilo, protože dítě bylo omámené z medikace, zvracelo plodovou vodu a nemělo vůbec žádný sací reflex. Esterka nezvládala přirozeně nasát ani prst nebo dudlík. To se změnilo až necelé dva dny po porodu, kdy přestala zvracet i plodovou vodu, i prsa se mi nalévala, došlo tedy konečně na více přikládání. Během druhého dne se začala občas chytat a sát, krátce, nepříliš efektivně. Řešila jsem to se sestrami a ty mě donutily si (za 200Kč!) zaplatit silikonový klobouček na bradavku (a to je často nejhloupější investice pro většinu maminek, dítě musí vyložit enormní sílu, aby se napilo). Při dalších prosbách o pomoc to dvakrát skončilo tím, že sestra násilně rvala dítěti bradavku do pusy, což zafungovalo tak, že dítě získalo k prsům totální odpor. Pod tlakem sester i informací, že nic nezkazíme, jsme dítěti začali podávat přes prst a injekční stříkačku mléko. Nechali jsme se přesvědčit, že to už potřebuje a že nás bez přibírání nepustí domu. Byli jsme přesvědčení, že doma situaci zachráníme s laktační poradkyní.

Dítě bylo prozatím vyřešeno, ale mně se tak nalila prsa, že jsem nemohla spát a začal mě děsit zánět. Až napodruhé jsme si vykřičeli elektrickou odsávačku mléka a mně se strašně ulevilo, od bolesti a od pocitu, že třeba nemám mléko. Esterka tedy po dvou dávkách umělého přešla na moje mateřské odstříkané mléko. Cestou domů jsme odjížděli s odstříkaným mlékem, krabicí umělého a za kontaktování o radu třech laktačních poradkyň. Řešili jsme hlavně to, že od prvního nakrmení přes prst a stříkačku už prsa naprosto definitivně odmítá. Doma jsem prozatím odstřikovala manuální odsávačkou a upínali se k tmu, že ráno dorazí laktační poradkyně. Druhý den u nás byla nakonec hned dvakrát, ráno a večer.

Výsledek mě zklamal, sice se s laktační poradkyní chytila a trochu se vždy napila, ale bylo to o 20-40 minutách úporného řevu, hodině spánku a zase znovu. Když jsme byly samotné, byla úspěšnost ještě nižší. Tenhle den byl jeden z mých nejtěžších v životě, chtěla jsem hlavou prorazit zeď a ono to nešlo. Opravdu mi nepomáhaly otřepané rady typu: kojit může každá matka/žádné dítě dobrovolně neumře hlady. Nakonec jsem ten den tuhle přímou cestu vzdala a rozhodla se jít jinou, která nás nebude všechny stát psychiatra. Vzdala jsem se kojení, ale ne mateřského mléka. Druhý den mi dorazila elektrická odsávačka, od porodnice jsem držela interval odsávání cca 8x denně, z toho alespoň jednou v noci. Esterku jsme postupně přeučili ze stříkačky na lahvičku Medela, která nejvíce připomíná přirozené kojení a dvakrát denně jsem ji zkoušela přikládat k prsu. A tak jsme fungovaly, zhruba po měsíci se mi pár týdnů dařilo občas krátce nakojit z prsu, než se rozhodla, že je na to příliš líné miminko a už se u prsou jen vztekala jako malý ďábel.

Dlouho jsem se bála, že mi mléko vyschne, zejména od doby, kdy se už sama vůbec nekojila. Nad vodou mě držely dvě věci – názory maminek, které takhle odstřikovaly i 7 měsíců a to, že jsem měla odstříkaného mléka stále přebytek. Pomalu se blíží rok a já to mléko stále mám a jsem na to strašně hrdá! Během toho roku se různě vyvíjí množsvtí, které miminko potřebuje, nejdříve to roste pak znovu klesá, s tím, jak se zavádí příkrmy a jiná strava. Od 4. měsíce mi zhruba jedna dávka mléka (z 10-12) chyběla a nahradili jsme ji umělým kozím mlékem, které je dobře stravitelné, rozepíšu se o něm, i o možnosti, jak se tomu dalo předejít o kus dál. Není důležité jakou cestu si z různých důvodů zvolíte, ale právě výsledek, se kterým jste spokojení – moje dcera dostala, to co považuji za to nejlepší.

 

Rady k odsávání mléka, zásadně z vlastní zkušenosti:

1)Kupte si odsávačku, alespoň tu levnou ruční. Může se stát hodně neplech a není sranda obíhat s nateklými prsy město – můžou se vám až příliš nalévat prsa, po porodu (nebo nejenom po porodu), což může to vést k zánětu, horečkám, ATB nebo dítě může upřednostňovat jedno prso a stane se to jen z jedním. Nebo naopak budete potřebovat odsáváním podpořit laktaci a mít více mléka. A může se stát, že se něco pokazí jako u nás, tedy důvodů proč je hodně. Dlouho nalitá bolestivá prsa = průšvih.

2)Nenechat mléko po porodu vyschnout. Frekvence odsávání ze začátku je ideální každé dvě až tři hodiny a je důležité to moc neflákat. První dva měsíce se tělo rozkojuje a já se občas ukolíbala tím, že mám mléka hodně a vystačila si s odsáváním i po 4 hodinách (stále bylo dost v lednici, i záloha v mrazáku). To, jak se rozkojíte první dva měsíce, i ty stěžejní dva týdny po porodu rozhodne o tom, kolik budete mít mléka celý rok. Kdybych byla aktivnější, věřím, že bych měla dávku mléka, která by vystačila plně. Hormon prolaktin, který tvoří mléko, je nejvyšší zhruba po 3 hodinách, když neodkojíte mléko, začne se tvořit mléka méně. Nejpozději po půl roce začne být mléko stabilnější a výkyvy se neprojeví. Po 7 měsících jsme měla jednorázově i denní pauzy okolo 7 hodin, kvůli rozlučce se svobodou nebo svatbě, a nic hrozného se nestalo.

3)Příchod menstruace může způsobit pokles mléka nejenom při menstruaci, ale prostě to zkrouhne dávku už trvale. U mě to tak bylo, estrogen a prolaktin jsou antagonistické hormony a podle mě to tedy ovlivnit moc nejde. Samozřejmě někomu se obnoví cyklus až po konci kojení.

4)Náročnější cvičení snižuje první měsíce množství mléka, ale únava ho snižuje ještě víc. Tento bod je o nalezení nějaké stability a kompromisu, co se týká cvičení, půl roku e nekonaly žádné bomby, aby to nějak fungovalo.

5)Platí tu ta stejná výživová pravidla a omezení jako při kojení – z pitomého droždí ve slaných tyčinkách jsme měli bohužel u miminka střevní koliky hned několik dní. Ale na tohle je každé miminko jinak citlivé. Slavné kojící čaje jsem pila dlouhé měsíce a považuji je za placebo.

6)Volba odsávačky je docela důležitá a ovlivňuje množství mléka, doma nám jich prošlo hned několik a dále je porovnám. Osvědčilo se mi používat odsávačku, která může být bezdrátová. Je to pohodlnější jak doma, tak při odsávání mléka na cestách v autě (pokud neřídíte samozřejmě).

7)Kontakt s dítětem při kojení lze nahradit, neznamená to, že se s ním už nikdy nebudete mazlit. Nijak to nezhorší vazby mezi vámi a dítětem to je jen “schíza” nekojících matek.

8)Asi největším benefitem je vaše částečná nahraditelnost, protože mléko z lahve může dítěti nabídnout i manžel a vy můžete zmizet sama ke kadeřnici, což je při kojení složité.

9)Lahvičky od Medely nejsou napořád, po čase se poměrně zkřivují a ucpávají, plus děti začínají lenivět. Ve třetím měsíci jsme přešli na klasické od Aventu a dítě nám začalo ihned o něco více pít. Shrnuto a podtrženo matkami, přechod jakákoliv lahev-prsa a naopak, je vždycky problém.

10) Množství odsátého mléka nevypovídá nic o tom, kolik mléka doopravdy máte. V prsou je ho více a samo dítě si ho vytáhne více než odsávačka.

Odsávačky mléka a umělá mléka:

1)Moje první odsávačka byla ručí odsávačka, která byla skvělá na začátek, když jsem nevěděla, že budu odsávat trvale. Vyměnila jsem ji ve chvíli, kdy mi málem upadla ruka 😀 🙂 Byla podobná značce CANPOL, už jsem ji dneska nenašla, stála tuším okolo 200 korun, takže co se týká dítěte, jde o nepatrný výdaj. Různé ruční odsávačky lze bez problému sehnat z minuty na minutu, vždy nějakou má DM drogerie nebo některé lékárny či hračkářství.

2)Další odsávačka bylo BABYONO, dost slavná odsávačka mezi maminkami. Byla super kvůli tomu, že se nabije a potom, už nemusí být v elektřině a také kvůli přívětivé pořizovací ceně okolo tisíce. Na druhou stranu se tento kousek špatně umývá, je hlučnější a neodsaje mléko tak efektivně jako jiné. Po 8 měsících se mi rozbila baterka a v ne úplně vhodný čas.

3)Elektrickou AVENT charakterizuje vyšší cena, která je vykoupená tím, že je tišší a výborně vysaje všechno mléko(co jde), sání je autentická nápodoba dítěte. Velké špatné je, že přes tyto kvality lze používat jen zapojená elektřiny. Z tohoto důvodu jsem se jí zbavovala prakticky po rozbalení. Pokud bych ji používala ze začátku, ocenila bych, že v balení jsou navíc lahvičky na uchovávání a mražení mléka.

4)MEDELA je TA odsávačka s trochu snobským přídechem a to je moje poslední. Ano, jedná se o další drahý kousek a už jsem u něj spokojeně zůstala. Patří k těm tišším, funguje na tužkové baterky nebo zapojená v elektřině, hodně dobře saje a velmi snadno se omývá. Hadičky odsávačky mají u této jediné pevné plastové koncovky. Hodně jsem ocenila pevné víčko, které zabrání vylití mléka, pokud chcete odsávačku rozebrat a mléko kamkoliv přenést. Stejně jako u Aventu, i u Medely je možné přešroubovat víčka u odsávací lahvičky za savičku a udělat z ní klasikou láhev na pití.

5)Umělá mléka

Co se týká těch našich plus mínus deseti procent dokrmování umělými mléky, skončili jsme u skvělého KOZÍHO kojeneckého mléka značky GOLDIM. Je lépe stravitelné než ostatní mléka a je vyrobené z plnotučného kozího českého mléka, jedná se tedy dokonce o malou českou firmu, která prodává taky různé kojenecké kaše, ale i produkty pro dospělé. Doma jsme měli i další umělá mléka, která jsme většinou po jedné či druhé dávce odložili. Jednalo se o klasické značky jako Beba nebo Hipp. Narozdíl od těch kozích mlék, je tady jako základ vždy odtučněné kravské mléko doplněné směsí olejů(nezřídka palmový), doplněné mléčnou bílkovinou a vitamíny. V neprospěch kozího mléka mluví cena, ale pokud byste měli problém u novorozence s ublinkáváním po umělém nebo bolestmi bříška, tohle mléko ten problém může vyřešit.

Když to shrnu, odsávaček je samozřejmě víc, ale myslím, že tady jsem nadhodila to, co sledovat i u jiných značek a může to začátečníka překvapit tak jako mě. Co se týká umělého mléka, tam už je to plně na volbě každého rodiče a to, jaké mléko vyhoví vašemu miminku.

 

Doufám, že tenhle článek někomu pomůže a třeba zachrání nějaké mamince mateřské mléko. Vím, že v cizině je odsávání mléka daleko větším tématem než u nás a myslím, že se to za pár let změní. Živiny a vitamíny můžete v mléce nahradit, ale hormony a další složky nenahradíte. Proto se kojenecká umělá mléka označují pouze jako náhražky. Samozřejmě jsou situace, kdy není zbytí, ale myslím si, že pokud se včas tvorba mléka podchytí a pokud víte, co máte dělat, lze jít alternativní cestou. Často jsem poslouchala názor, že o mléko přijdu, protože sátí dítěte nelze nasuplovat žádnou odsávačkou. Tato myšlenka byla mylná, k tvorbě mléka potřebujete ze začátku hormony spuštěné porodem, kontakt s dítětem a dostat to tvořící se mléko ven 🙂

Tak hodně štěstí a mléka (nejen) všem maminkám! 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *