Slibovala jsem v minulých příspěvcích oprašování české kuchyně v trošku zajímavějším a hlavně zdravějším podání. Po sekané se sušenými rajčaty a cuketových placičkách, tu máme něco, co je fakticky zařazeno do škatulky: Dám si to k obědu a makra jsou pro dnešek v hajz..háji. Tak jsem trochu zaimprovizovala a učinila tomu přítrž, až budu dávat do instragram hashtag segedín a pak fitnessfood, tak budu stejně prskat smíchy. Co se týká omáčky, chutná úplně stejně jako tradiční verze, tedy s tím, že jsem si tam udělala dost té masové složky, protože ta je nej. Pff tři kostičky masa v jídelně… Knedlíky jsou karlovarské z večerního chlebíku a po něm taky chutnají, můžete použít jiné oblíbené pečivo. Já měla chlebík zrovna doma a protože je lowcarb, tak mi přišlo fajn to zkusit. Jediné varování, jak je to boží, tak je to sytý :D.
Krůtí segedín a karlovarské knedlíky z večerního chlebíku
Segedín:
- 2 větší cibule
- 2 lžíce oleje
- 2 lžíce koření sladká paprika
- 400g krůtího masa nakrájeného na nudličky
- 2 lžíce rýžové mouky (či jiné)
- 1 hovězí bujon (ideálně forma želé)
- 1 lžíce sušeného česneku
- 1/2 lžíce kmínu
- 1 malá sklenice kysaného zelí (nebo sáček)
- sůl, pepř
Knedlíky (uvádím množství na 1 šišku, jsou syté):
- 1/2 večerního chlebíku od Penamu (125g)
- 1 vejce
- 100ml mléka
- 1/2 lžičky soli
- 50g špaldové mouky
- hrst petrželové natě
Nejdříve si připravíme omáčku, nakrájíme nadrobno cibuli a opečeme ji v hrnci na oleji do světle hnědé barvy. Poté cibuli zasypeme paprikou, promícháme a přidáme krůtí maso. Během opékání zasypeme moukou. Když je maso lehce opečené přilijeme vodu, tak, aby bylo ponořené a přidáme bujon. Přidáme také koření – česnek, kmín, trošku soli a pepř. Poté také přidáme kysané zelí. Směs necháme pozvolna vařit než budeme mít hotový knedlík. Případně ještě po povaření přisolíme.
Na knedlíky si nakrájíme chlebík na kostičky, přidáme k němu sůl, žloutek z vejce, mléko, mouku a nasekanou nať z petržele. Vedle v míse si vyšleháme bílek do tuhé pěny. Opatrně ho přimícháme k chlebové směsi. Těsto navršíme na potravinovou folii do úzkého obdelníku, zatočíme ji a na koncích uděláme uzel. Knedlík vkládáme do vařící vody a vaříme zhruba 20-25 minut. Poté ho vyndáme z vody a vybalíme z fólie. Krájíme až po lehkém zchladnutí, vařící se krájí obtížně, ale taky sem se s tím nakonec poprala.
P.S. Do 45 minut hotovo is loudáním, to je super ne?