Gastrotoulky,  Něco o Lucce

Dvorky 2017, pohled do zákulisí

  Dvorky 2017 jsou za námi a po posledních dvou týdnech můžu hrdě konstatovat, že počet úmrtí mezi organizátory je překvapivě stále na nule. Někteří z nás pocítili konečně ozdravný účinek osmi hodin spánku nebo alespoň toho, jak se žije ten “normální” život, kdy nevoláte o velké přestávce do pivovaru kvůli faktuře, nebo večer nepočítáte zálohy. Najednou si obrovsky oddechnete, ale zároveň stále zbyvá dostatek místa na sentiment, že už je to zase za námi a že to uteklo rychle. Z toho, že konší šest emailových a facebookových konverzací máte tik v oku a už přemýšlíte, co by příště mělo být jinak a lépe. I tohle jsou Dvorky – Dvorky, jak je vidíme a přožíváme my, co v tom mámé prsty.

Pro ty, co nikdy netušili, neslyšeli, neviděli… Dvorky jsou multižánrový festival PedF UK. Což v praxi znamená přesně dvě věci, že festival probíhá pod záštitou Pedagogické fakulty přímo na Pedagogické fakultě a že na téhle akci můžete vidět ledacos. Záleží na vás, jestli si vyberete program, který zahrne debaty se známými osobnostmi, projdete stánky pražských neziskovek, podíváte se na divadlo nebo se rozvalíte u filmu v chillout zóně, kde vedla vas hrají “Člověče, nezlob se” živé figurky nebo zůstanete venku u poslechu kapel a konzumace dobrého jídla a i alkoholických nápojů. Vyjmenovávat, co všechno vás na Dvorcích může potkat je na hrozně dlouho, lepší je sledovat facebookovou událost pro příští rok a shlédnout aktuální program, až se budou další Dvorky blížit. Jsme friendly vůči dalším fakultám a vysokoškolákům, takže určitě neváhejte za rok přijít a zjistit, že peďák a lidi na něm, nejsou vůbec trapní a jsou dokonce celkem fajn.

Letos se nám omladilo vedení, ale nikdo z nás si rozhodně nemohl stěžovat :D. Od poloviny srpna jsme všichni pracovali jako křečci. Jak ten kolotoč vlastně začíná? Někdy na konci června začíná sestavování týmů, ostré jádro tvoří odolní jedinci, kteří za sebou mají již několik akcí a rok za rokem přibývají noví, kteří projeví zájem. Nábor je ohlášen zejména ve facebookových kupinách peďáku: “Máš ruce a nohy a chceš zažít opravdový adrenalin? Pojď dělat Dvorky.” Většina těch, kteří se do Dvorků zapojí u podobných akcí i vytrvají, protože je to mimo jiné sranda. Po náborů se definitivně staví základní sekce, kde má každá vedoucího, který se účastní více porad, hlasí šéfovi roganizace Dvorků posuny v sekci, a nebo ještě častěji spíše problémy, pohromy a totální apokalypsy. Slovo “sekce” zní poněkud nepředstavitelně, představte si sedm týmů s názvy: Program, Logistika, Propagace, Gastro, Dobrovolníci, Produkce a Finance. Také se občas stane, že šéf sekce je nadřízeným jen ke vztahu sám k sobě (ale aspoň nemůže nikomu nic vyčítat). Komunikace v sekcích probíhá chaosem na messengeru, pokud bych vám měla přiblížit Gastro, tak naše sytě růžová konverzace měla název Gastroholky a hlavní emotikona byl potlesk rukama.

Na šéfech sekcí stojí obvykle ta nejnevděčnější činnost a to jsou objednávky a hlášení těch průserů. Nevěřili byste, jak individuálně rozdílný může být postup půjčení lednice a grilu. Jedni komukují po telefonu, druzí chtějí email, třetí ho nemůžou najít a pátí chtějí formulář. A to je už doba září, když už všichni mravenčci řeší svoje rozpracované úkoly… Je velká přestávka ve škole, jednou rukou vařím druhé kafe, druhou hledám v počítači obrázky do hodiny, na střídačku jsem na telefonu a pak na messengeru. A hlavně nehysterčit že jo. Díky Dvorkům a učení na ZŠ jsem se naučila využívat každou minutu a volat zásadně z městské dopravy (za zvuku skřípění tramvají samozřejmě).

Tempo stoupá a zjišťujete, kdo z organizačního týmu už nespí nebo kdo začal stres zapíjet. Za stresově nejodolnější jedince organizace pijí jejich nadřízení nebo členové týmu. Dobré zprávy se střídají denně se špatnými. Hanlivě nazýváte jak firmy, tak ty lidi z telefonu, jejichž jméno jste zapomněli a ke konci zapomněli i to, proč voláte. Někdy to je hukot, na zprávy z dotazy k organizaci začnete odpovídat jedním slovem, číslovkou nebo “volej”.

Týden před akcí nervy stoupají, slyšíte o historky o tom, jak se výzdoba tvoří každý den do 23h a o tom, kdo už plánuje v týdnu přespávat u školy. Poslední porada, hecování se a lusknutím prstů přijíždí na fakultu 42 sudů piva a cideru. Pěkně si hoví na Dvorku mezi vysazenou vegetací a vy děkujete bohu, že vám do cesty přivedl lidi z přednášky biologie, kteří to nakonec hrdinně odnosí. Čeká vás poslední probdělá noc a ještě předtím dodělávání osmikilového dortu (recept v příštím příspěvku, snad ještě dnes).

Ranní úprk s osmikilovým dortem nemůže být dobrým začátkem dne a hned zkraje píšete, že máte zpoždění. Oproti idealisticky utopistickým plánům, jak budete bohatě oplývat dobrovolníky a buzerovat všechny okolo, vypadá realita poněkud jednodušeji. Což vám dojde, když montujete se svým týmem stany, taháte stoly a zajídáte to jedním blivajzem za druhým. Žádný strach, ono to dopadne. A vždycky to nějak dopadne.

Jsou dvě hodiny a všechno pití a jídlo funguje. Stíráte ze sebe poslední záchvěv hysterie a jdete obejít ty, kteří potřebují ještě nějaký help, pozdravit první známé a tak. A taky cítíte poprvé hrdost, protože to nevypadá na průšvih a nějak se to zvládlo. Nastává několik hodin klidu přerušených několika kyksy (které si nechám pro sebe, i pro jejich nepodstatnost), vidíte kolem sebe lidi, kteří si Dvorky užívají a jsou šťastní. Viděli jste někde víc šťastných lidí než na Dvorcích??? Já asi ne, je to prostě nakažlivé.

Organizátory přechází smích každý rok před půlnocí, když začíná úklid. A pokud jste byli na Dvorcích, asi věříte, že to je děs a až se příšte rozhodnete hodit vajgl nebo kelímek od piva do kytek, zkuste si vzpomenout na to, že to není velký dík za to, že jsme si tak mákli.

Ale není třeba končit negativně, ke každé zábavě patří i starosti a těch se k Dvorkům váže nepočítaně. Všichni, co se na nich podílí osekávají v září milion věcí, jen aby pro vás nachystali vše tak, aby to bylo, co nejlepší. A stojí jim to, za to, protože ta upřímná radost, kterou předávají návštěvníci a později vzpomínky, je nevyčíslitelná.

<3 “Pokud si chceš máknout a máš rád adrenalin, tak se k nám přidej.”

 

P.S. Moje fotky jsou jen oběhnutí Dvorků po 14h, více fotek zde:

https://www.facebook.com/events/218904108528028/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *