Něco o Lucce

Ruoms II. – Co je dobrého na životě ve Francii

  Po rekapitulaci mojí cesty na francouzský venkov, jsem se rozhodla pro druhý článek. Píšu ho za jekotu dětí, vraždí se zrovna navzájem ve vaně. Naštěstí jsou ode mě zhruba patnáct metrů, což tlumí ten řev :D. Pokud nemáte fakt rádi děti, nedělejte au-pair… 😀

1)Francouzské vlaky a doprava

Vezmeme to po pořádku:D, takže jako první plus vidím francouzské vlaky a dopravu celkově. Vlaky jezdí téměř na čas, jsou frekventované a je v nich obvykle dost místa. Nádraží bývají poměrně slušně značená a zakrytá proti dešti. Francouzští řidiči obvykle dost akceptují předpisy, protože policie je všudypřítomná. Ještě se mi nestalo, že by byli řidiči bezohlední v místech, kde cyklostezky kříží silnice. Pokud se jedná o jízdu na kole ve městě, auta dávají kolům přednost, někdy až nechápu tu ohleduplnost… Češi už by troubili a troubili… O úpravě silnic a cyklostezek asi není třeba se bavit, je to věc, ve které jsou Češi ještě hodně pozadu…

2)Počasí jižní Francie

Znáte v Čechách azurovou oblohu bez jediného mráčku? Tak toho si zde užijete opravdu moře. Málo deště, hodně slunce a stále vysoké teploty, pro tropomily ideální. Je fajn balit si převážně jenom tílka a kraťasy.

3)Klimatizace

V poslední době se řešilo, že děti umírají horkem v českých školách, že v zimě se špatně větrá atd. Francouzské školy jsou stavěny hodně vzdušně a vždy mají jako všechny ostatní instituce klimatizaci. Ta je smaozřejmostí i u restaurací a v jižní Francii i u domů.

4)Francouzská srdečnost zejména na venkově

Představte si, že jedete ráno s dětmi do školy a zdraví vás známí i úplně cizí lidé a že vám navíc přejí krásný den. Že máte prostě pocit, že vás ostatní rádi vidí a chtějí s vámi mluvit, přestože neví, kdo jste a odkud jste se vzali.

5)Jídlo a supermarkety

Není třeba se zde široce rozepisovat, prakticky vše, co koupíte v obchoďáku bude dobré a kvalitní. Člověk, který žije z českých náhražkových potravin je poté nadšený z pečiva, zmzliny nebo třeba meruňek. Devadesát procent ovoce a zeleniny pochází z francouzské produkce. Pekárny si pečou sami a navzájem jsou si konkurencí. Víno od tří eur bývá kvalitní a se sýry nikdy nesáhnete vedle.

6)Optimismus a nespěchání

Francouzi jsou idealisté, často máme vymyšlené programy dne, které jsou v praxi nerealizovatelné. A ono ve výsledku ani nikomu nevadí, že to nevyjde. Je to občas docela humorné. Nestřílí se z toho, když přijdou děti do školy o deset minut déle, ani z toho, že chtějí čtvrtý den po sobě bagetu k obědu a k večeři zas párečky. Zůstenou v klidu, i když jedno díte brečí, druhé něco ničí a pes zas krade něčí boty.

7)Odpočinek

Jestli jsou Francouzi experti, tak je to využití volného času, ať už je to spánek o siestě, výlet ve volnu nebo večerní večeře, všechno si to plně užijí a netrápí je prach na komodě nebo že děti měly jít už v osm spát.

8)Památky a příroda

Je milion míst, které můžete snadno navštívit, často i s velmi nízkým vstupným. Ve Francii je i hodně otevřených open-air akcí, které můžete bezplatně využít. Jelikož je Francie turisticky zaměřená, nebude vám v okolí chybět ani letáček v češtině a dalších třiceti jazycích, ani toalety.

9)Siesta na jihu

Tohle bude patřit asi i do nejhorších věcí ve Francii, ale je to boží klid, když obvykle od 13 hodin do 16h většina obchodů zavře. Většina lidí se odebere domů do postele, za dětmi nebo do bazénů. Pauza je rozvržená různě tak, aby rodiče mohli vyzvednout svoje děti ze školy. Francouzi opět nepospíchají, tudíž návraty ze siesty nejsou pevné, i když to je na dveřích.

10)Suvenýry

Kde jinde si můžete nakupit tolik těch “blbých” pytlíčků levandule, fialových ručníků s nápisem regionu, lokální vína, mýdla, domácí sušenky, magnetky… Je těžké nepřebrat.

11)Sušenkárny, Sablerie

Ochutnávky bývají zvykem a obvykle to stojí za to, bývá zde například i slaný karamel a marmelády. Varováním jest, že všechno je všude strašně sladké. Ale jako svačinky po obědě je to fajn, stejně pravděpododobně nějaké sušenky odnesete k pokladně…

12)Kruhové objezdy

Je to velký bizár, který čeští řidiči obvykle strašně moc nesnáší…. Žádné křižovatky, podjezdy, tunely, jenom kruháče, pokud je to možné. A klidně po kilometru a pěkně je uprostřed vyzdobit, ošklivé kruháče se nevedou.

13)Sdílení zážitků a nízká přetvářka

Francouzi jsou velmi otevření, snadno u dětí i dospělích poznáte, že se něco špatného děje nebo že vás mají rádi. Vyhledávají kontakt, i když Čech už spíš hledá soukromí. Milují se setkávat a sdílet spolu radost a novinky, i třeba jen u večeře. Když už dojde na jídlo, skončíte tak, že děti lížou chvíli vaší zmrzlinu, pak vy jejich a na talířích máte rozházená tři různá jídla.

14)Neřešení feminismu a gendru

Když mi přijde francouzská sms, obvykle nepoznám, jestli to psala žena nebo muž. Neexistuje přechylování příjmení, je normální že holky rádi hrajou fotbal. Jak Francouzi neřeší spoustu věcí, tak v drtivém případě i tohle… Odpadky vynese, ten, kdo je zrovna doma, ten taky dá najíst dětem a o víkendu vytře koupelnu. Nezamyslí se předtím, jestli je to mužská nebo ženská činnost, prostě se dělá, co je třeba. Je to vidět i na to, že v mateřské škole je normální, že děti mají učitele a nikomu to nevadí. Nějak se neřeší, co chcete být a něměli byste, nebo co byste naopak být měli.

15)Ocenění jejich mateřštiny.

Francouzi si váží toho, když se cizinci pokouší mluvit jejich mateřštinou. Pravděpodobně se budou snažit porozumět a neshodí vás, i když to nebude stát za nic :D. Na oplátku se budou snažit mluvit spisovně, abyste dopře porozuměli jejich slovům.

16)Platany, oleandry, levandule a divoké fíky.

Tyhle rostliny mě nikdy nepřestanou fascinovat. Platany se v Čechách také začínají vysazovat, jsou to krasné majestátní stromy s širokými korunami a kmenem, který připomíná maskáče. Oleandry rostou všude na jihu a permanentně kvetou, přežijí i velké sucho, takže je má v jižní polovině Francie každý. Levandule je levandule, kvete ve  Francii také poměrně dlouho, vábí motýli. A na divoké fíky jsem narazila v posledních dnech, dozrávají u cyklostezky.

17)Cikády a slunné večery

Zvuk cikád je všudypřítomný a nejvíce si to uvědomuji večer. Proti dětskému řevu je to fakt balzám pro uši. Je fajn být večer na terase nebo v bazénu, když už není otravné horko a v klídku odpočívat.

18)Bazén

Která rodina by ve Francii neměla bazén? Bez toho se prostě přežít nedá. Pro nás Čechy je to tu ještě nezvyk, ale mít chladivou vodu hned za domem je boží.

19)Děti

Francouzské děti jsou poměrně dost soběstačné od nízkého věku. Moje čtyř a půl letá svěřenkyně naprosto dokonale plave nad vodou i pod vodou a věčně do ní skáče. Zvládne se sama vhodně obléct, vyčistit si zuby i se podepsat. To, že jezdí sama na kole hodně závisí na rodině, ale od pěti let je to standart. Děti nejsou tolik opečovávané a to má svoje klady i zápory. Ta samostatnost, je ale nesporným kladem.

20)Řeky v přirozeném toku

Tohle je vlastně úplný detail, ale mě strašně fascinuje. Většina francouzských řek není zrevitalizována a je prakticky ve svém původním toku, alespoň mimo velká města. Řeky tvoří ostrůvky, nánosy písku a meandry. Když hodně prší, řeky se rozlévají ve svém přirozeném korytu. To, jak je to moc důležité pro faunu a floru v okolí řek, udává i fakt, že oblasti jsou často zapsány jako dědiství UNESCO.

Pro příště chystám 20 bodů toho, co nemám na Francii ráda, ať to vyrovnáme, v některých ohledech je snažší být kritický 😀

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *