Gastrotoulky

Dítě – bič na všechny nešvary a zlozvyky

  Nedávno uveřejnil můj kamarád příspěvek, že hlídá dítě s tím, že – trénuje na mateřskou, na “mateřskou” nikoliv ” dovolenou”. Psala jsem, mu, že, kdo nemá dítě, vůbec netuší… pak připojila, že dítě je bič na všechny nešvary a zlozvyky. Ano, dítě člověka zocelí, vycepuje a vlastně trochu i vychová… 😀  A ano, platí to už pro takhle malého půlročního prcka.

1. Spánek

To je alfa a omega šťastných rodičů a to, na co, se nás známí a kamarádi nejčastěji ptají. Je to snadná otázka a vždy složitá odpověď. Nicméně, dítě člověka vycepuje, jelikož musíte držet režim, jinak trpíte, kdo nedrží režim, chopí se ho peklo (rodiče jistě pochopí). Takže děti vás naučí chodit spát ve stejný čas a nejlépe včas, protože ten ranní spánek děti nenatáhnou jenom proto, že jste si chtěli skočit na společnou večeři nebo jste chtěli dokoukat film. Na to se nehraje. Děti vás taky naučí, co jste nikdy nechtěli umět – pracovat (krmit přebalovat) v noci a vstávat brzy. (Teď jsem ve stavu, že nechápu, proč lidi dobrovolně ponocují a paří.)

2. Promarněné šance

Asi každý zná ten moment, kdy odkládá neodkladné, poflakuje se a říká si, to udělám potom. S dítětem žádné “potom” není. Prostě to uděláte, když spí nebo si hraje, nebo smůla. Ve chvíli, kdy to odložíte, se navalí série – hlad, plína, nuda, blbá nálada, zase plína atd. Prostě to už nestihnete a basta fidli.

3.Organizace času

S dítětem všechno trvá déle, což mi evokuje ta natisknutá trička od 3v1 s nápisem : Sorry, jdu pozdě… Člověk se musí naučit nechávat si časovou rezervu, kterou s dítětem ovšem rychle smaže, stačí jedno poblité triko. Tramvaj se taky úplně dobře s nosítkem nebo kočárkem nedobíhá, takže ten čas se nenažene, je třeba si to dobře rozpočítat. To platí se vším, nevyčůráte se s měsíčním miminkem včas, když spinká, máte smolíka.

4.Malé kabelky a nepraktické kabelky jsou fakt nepraktické

S dítětem toho taháte obecně víc, s nosítkem jsem se dostala na nezbytné minimum, které je mlíko, dudlík a vlhčené ubrousky. I v téhle sestavě to už do kabelky a la psaníčko nenarvete a nedej bože, když má ta kabelka popruh, co nejde dát přes rameno – sto let utrpení. Snažím se neskončit jako batůžkář, ale někdy je to náročné.

5.Potřeba ticha je přežitek

Dítě pořád řve, nebo mele (nebo aspoň tak to má naše dítě). Ticho je pouze, když spí, tedy pokud se jí něco nezdá. Ticho vlastně nepotřebujete, můžete si taky žvatlat a houkat. A že z toho vznikají opravdu hodnotné konverzace.

6.Pravidelné vaření z kvalitních surovin

Tady v tomhle ohledu jsme poměrně na začátku, ale nechce se mi dávat tomu malému stvoření mrkev, která nikdy neviděla zem a písek a jablka, která přiletěla z Argentiny. Člověka to ještě více donutí nakupovat kvalitní základní potraviny a zkoumat jejich původ. Prcka taky neodbudete v půl roce rohlíkem s paštikou, takže je nutné vařit. (Jasně, můžete si postavit život na tahání skleniček s příkrmy, ale to se docela prodraží a pronese).

7.Zamyslet se nad svým slovníkem

Dítě průměrně od 8. měsíců začíná budovat pasivní slovník. U nás je teď v půl roce tedy všechno “táta”. Začíná vás více poslouchat a vtiskovat si vlastní slovník, většina rodičů nechce, aby si hned přisvojilo nadávky, i když často jich máte v hlavě hodně. Já se nakazila tím, co říká Nikol Štíbrová, takže se během krmení xkrát ozývá: “Ale jako…už!” Vždycky si v tomhle případě vzpomenu na film Fotr je lotr, kdy se ten prcek naučil svoje první slovo “magor”.

8.Zvládání “krizovek”

Tohle asi zná spousta rodičů, ono se pořád něco děje, jsou lepší dny, jsou horší. I děti jsou mrzuté, nemocné, špinavé, nespí… člověk se s tím nějak učí pracovat a učí se zvládat tyhle situace i v páru. Dítě nemůžete někam zavřít (nebo jako můžete, ale neměli byste) nebo ho na týden zavézt jako psa do psího hotelu, abyste se dospali a odpočinuli si. Vyvstanou situace, které se musí operativně řešit a přes to nejede vlak.

9.Špína je velmi subjektivní

Tady mě napadne to, jak se snaží moje máma (a návštěvy obecně) prckovi pořád otírat sliny, když je na bříšku. Je to strašně nerovný boj a nejde ho vyhrát. Takže doma prostě slintáme a když jsme hodně zeslintaný, tak se převlečeme nebo utřeme louže ze země, žádný stres. A když si spatláme oblečení, tak se to taky vypere, žádný stres. Velkou výhodou je nekupovat dítěti tak drahé oblečení, abyste z toho byli smutní. To platí i s pořádkem doma, ty dětské věci jsou najednou všude a úplně to utlumit nejde, čím je dítě starší, tím má víc krámů.

10.Chodit ven se musí

Děti obecně hůř spí, když jste s nimi doma a nevětráte je. Takže ven se musí každý den, je to stejné jako když máte psa. I když to zní divně… Takže větrat se v nákupním centru není taky ideální, člověk si začne uvědomovat, jaký benefit je mít zahrad nebo v blízkosti domu širší park. A tak vás dítě naučí i chodit pravidelně na procházky, na zahradu, obecně na čerstvý vzduch.

Zatím cepuje nás, ale my věříme, že jí to jednou vrátíme i s úroky <3

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *