Gastrotoulky,  Nepečené dezerty

Manifesto Market, gastroráj v centru Prahy

  V první řadě se omlouvám za rozmazané fotky, v průběhu léta je v tomhle příspěvku budu postupně obměňovat, ale nemůžu vás o tuhle recenci připravit. Na Manifesto Market na Florenci jsem narazila na instagramu a na návštěvu se dost těšila, ale nečekala jsem takovou pecku, i proto jsou fotky nekvalitní a hlavně focené za tmy. Na druhou stranu věřím, že i z nich pochopíte, že se jedná o nějvětší pražskou pecku tohohle léta.

Manifesto Market vyrostl blízko Florence, zhruba 300metrů pěší chůze od metra nebo tramavaje. Všechny informace naleznete pod odkazem Manifesto.city, což vlastně dobře vystihuje i to, že jedná o městečko vě městě. Fascinující je už samotné prostředí pod pražským okruhem, pod velmi rušnou dálnicí, jak je například vidět z této fotky pod textem. Jednotlivé stánky s jídlem nebo fashion zbožím využívají “kontenery”, které byly na toto místo přistaveny. Manifesto sám sebe nazývá gastronomickým a kulturní pop-up marketem, který postihuje, jak jídlo, tak hudbu, design a umění. Pro mě je to místo, kam bych byla schopná se v dobré společnosti posadit a večer mě někdo vynést v zubech ven. Jde o atmosféru, která je podpořená vůněmi, stylem, hudbou a spoustou dalších hrozně příjených vjemů.

Z následujících obrázků je dobře vidět, že autoři projektu se zaměřili na “městský”design aktuální v roce 2018, takže nečekejte pleteneké koše a kostičkované ubrusy, ale jednoduchost, efektnost a jistou nespoutanost. Btw ty kytky na stolech na dalších fotkách jsou neskutečné. Rozhodně to chce nafotit za denního světla, toto vzniklo po deváté hodině večer těsně před zavíračkou. Manifest Market je otevřneý denně do 22 hodin, takže v čas, když jsme dorazili se už spíše vylidňoval.

Takže, co můžete na Manifestu reálně dělat? Zaprvé přijít a nečekat vstupné, ale mít v kapse kreditku. Protože se zde ani jinak platit nelze. Za druhé přijít hladový a žíznivý. Na konceptu se mi líbí, že nevyužívá moc ohraných jmen, jsou zde sice stánky Angelata, Wine Food Marketu, The Craft, které potěší, ale ocitnete se mezi neznámými nebo mimopražskými ostrůvky, například ostravští Ollies nebo Faency Fries. Ze sortimentu můžete čekat převážně moderní gastronomii ve všech ohledech, ale ne takovou, že by to bylo za hranicí ochutnávání. Velmi populární jsou poke misky, burgery, sladké z ollies, cidery nebo zmíněné faency hranolky. Všechno dostanete sice do ruky, ale ve stylových obalech. Obsluha stánků je zásadně milá a často i zábavná, pobavíte se taky, když dostanete v Craftu tikající a později zvonící minutku nebo se připomotáte do hledání zákázníka, co si objednal česnekové hranolky.

Tohle je pizza s artyčoky z Wine Food marketu, je to taková focaccia, při objednávání vám ji dopečenou a při čekání můžete uzobávat výborné grissiny. Dále zde šly na dračku různé kanapky z ciabatty.

Levandulová limonáda s pomerančem na slušné dávce ledu a to my můžeme. Hodně mě zaujalo právě to mísení, výjimečně jsem vynechala svoje oblíbené prosecco nebo cider. Určitě stojí i za to otestovat koktejly z baru, pokud je to váš šálek čaje.

Burger z The Craft, obejdnaly jsme jejich tradiční klasiku, obsahoval hovězí maso, cibulovou marmeládu (my love), sýr, rajčata, rucolu, barbecue dip a ještě asi něco… Hodně mi připomněl burger z Vnitroblocku, jen bulka byla jiná, hodně křupavá.  Kluci BoozeFood ve Vnitroblocku využívají spíše měkké briošky. Hranolky jsme měli předtím z Faency Fries, můžete je vidět na jedné z fotek, drží je tam velmi něžně moje sestra. Opět jsme k nim zvolili klasiku a o to jejich pepřo-majo dip. Je lehce pikantní, ale ne příliš, kromě jiných dipu si hranolky můžete nechat zapéct s čedarem a věřte mi, že budou řádně hot (a vy s nimi taky), tak pozor na prsty.

Shrnuto tedy, jídlo jsme nepojali moc zdravě, ale pochutnali jsme si. Rozhodně existuje dalšcíh 80 % víc healthy variant a je na vás jestli zvolíte asii nebo nádech mexika. A nebo jestli si objednáte pravou českou cool kulajdu. K jídlu budete poslouchat živou hudbu nebo mixy DJ (rozpis na stránkách), nakoupíte něco v kontejneru Sklizeno nebo třeba nové fashion brýle a budete se prostě cítit fajn. V průběhu dalších dnů budou na stránkách rozepsané i workshopy.

Miluju farmářské trhy, Food pikniky, ale ty akce jsou kýčovité, když se oprostím od toho, že jsem jejich vyznavač. Ale tohle kýčovité není a toho si cením, i toho, že tu není skvělý Kaiser Franz, Galetka a Leli’s cupcakes… protože to podtrhuje, jak je to tu jiné. Takže nahoďte fashion outfit, sluneční brýle, do kapsy kreditku a jste připraveni vyrazit do ráje, kde nebudete nic jiného potřebovat.

Z druhého setkání s Manifestem můžu doporučit nákup českého cideru z krámku Sklizeno, týpek, co tam prodává vám ho milerád načne. Zkusili jsme hruškový a s lesními plody a rozhodně nelitovali, ale i milovníci suchého cideru si přijdou na své. Velká  pecka je Chlobičkarna (se seversky přeškrtlým o), tolik výborného marinovaného lososa a rosbífu na jednom chlebíčku, no nemohli bychom si vybrat lépe. Hrozný zálusk zůstavá na gril steak menu pro dvě osoby, na pastrami a pity plněné trhaným kuřecím. No a došlo i na tu zmrzlinu z Angelata, pistáciová byla opět neskutečná, tak si u mě trošku vylepšili pověst z poslední návštevy pobočky na Újezdu… Líbí se mi, jak je nakonec každý, kdo zamíří na Manifesto v euforii a nechce se mu pryč. Ani tak nejde o to, že se na každém kroku uslintáváte k smrti, ale něčím z té atmosféry, co na vás dýchne. Miluju Manifesto <3 <3 <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *