Gastrotoulky

Jak “přežít” stravování v závodní jídelně a nepřijít o rozum nebo žaludek

  Při dnešní cestě domů jsem přemýšlela o tom, co budu zítra vařit, máme totiž ve škole jarní prázdniny, takže musím vymýšlet více jídel než obvykle. Myšlenka mi utkvěla na posledních zábavných menu školní jídelny (která je zapojena do strava.cz), pro představu kukuřičný klas se zeleninou, hrachová kaše s chlebem a zelným salátem nebo “oblíbený” rýžový nákyp s kompotem. Nechci jídelny shazovat, ale většina z nich se v rámci zdravého stravování moc nezlepšila, ba naopak úplně stagnuje. Přesto se stále hodně lidí se v závodních jídelnách stravuje, ať už kvůli ceně, rychlosti, či prostě kvůli tomu, že z práce v daný čas nemohou odejít. Patřím k nim i já a v tomto článku rozeberu, jaké jsou možnosti i úskalí zdravého stravování v závodních jídelnách.

Prvotně bych chtěla říct, že jde hlavně o to, uvědomit si, co byste za běžných podmínek jedli doma nebo jinde a jestli je dané jídlo nebo porce v rozporu. Pokud byste i doma jedli každý druhý den svíčkovou se šesti, není, co měnit ani v jídelně. Pokud byste doma nikdy nepili sirup s vodou, polévku nezajídali oschlým chlebem a rozhodně po obědě nespořádali oplatku nebo smetanový jahodový jogurt, protože se snažíte zhubnout nebo jíst zdravě, je čas se nad obědy trochu zamyslet.

Z mého úhlu pohledu, je lepší jednat v době oběda s rozmyslem a poté si udělat fajnovou zdravou svačinu nebo si večer dopřát sklenku vína než bezmyšlenkovitě zprásknout oběd a večeřet z výčitek a těžkého žaludku salát. Takže tady je mých devět zdravých pravidel pro stravování v jídelně:

 

1. Objednávejte!

Pokud máte touhu zhubnout nebo po přechodu na závodní stravování příliš neztloustnout, začněte nad jídlem přemýšlet už při objednávání oběda a vyhraďte si na to dostatek času. Pokud si nejste jistí, že máte na dané jídlo chuť nebo že zapadá do toho, co byste do sebe chtěli ládovat, beztrestně ho odhlašte a připravte si doma jinou alternativu. Ideální je, pokud se už při objednávání dokážate vyhnout sladkým jídlům, omáčkám s knedlíky a polotovarům. Sladká jídla člověka moc nezasytí a obvykle se jedná o bombu v příjmu cukrů. Například kynuté buchty k obědu jsou pro mě naprosto nepochopitelný zvyk, který u nás přežil revoluci. Buchty ano, svátečně a k snídani, ne čtyři k obědu. (A pak proč pořád řešíme tu hyperkaktivitu u dětí…) Co se týká omáčkových jídel, není až tak velký problém v knedlících, jako v samotné omáčce, která je v jídelně na bázi vody s moukou a často i cukrem, ať už zvolíte jakoukoliv. Pokud už máte velké omáčkové nutkání (a radím si to uvařit radši líp a doma), zkuste nesníst všechny knedlíky a poctivě sníst alespoň maso, díky kterému naskočí aspoň nějaké bílkoviny. Co se týká poslední skupiny, polotovary mají mraky konzervantů, škrobů, před pečením v jídelně byly v bůhvíčem smaženy a takové jídelnové cordon bleu nejvíce připomíá výrobní salám… To do svého těla přece taky asi sypat nechcete.

 

2.Jezte maso!

Pokud zoufale přemýšlíte, co vám z jídelníčku závodní jídelny zbylo jako ideální oběd, tak to jsou kombinace maso a příloha. V ideálním případě například vepřová pečeně s vařenými brmaborami a fazolovými lusky nebo krůtí po asijsku s rýží. Takové ty typické kombinace, které občas neurazí ani nenadchnou, občas mohou být i skvělé. V jídelně jsem zažila už báječné celozrnné knedlíky (i když byly možná instantní) i celozrnné těstoviny. Porce masa bývá malá, ale zároveň výživově obvykle to nejhodnotnější z celých obědů.

 

3.Polívkujte!

Šance, že natrefíte na nějakou fakticky kaloricky otřesnou polévku je nízká a i tak by se to asi spíše stalo nárazově (kulajda), protože polévky jsou v jídelnách celkem řídké a obvykle vývarové. Polévka zaplní žaludek a zabrání, že nesníte tak velkou porci klasického oběda, v zimě zahřeje a obvykle obsahuje jedinou zeleninu v celkovém menu oběda. Proto je ideální polévky nevynechávat, ale naopak je hojně jíst. A ten oschlý chléb k té gulášovce můžete oželit, že jo? 🙂

 

4. Sirupy a ředěné džusy pryč!

Pokud máte štěstí, k dispozici bude v jídelně voda nebo neslazený čaj. Je pravda, že ten čaj bývá slazený, stejně jako s vodou je to padesát na padesát. Pokud už vám ruka i oko ujede a po prvním loku zjistíte, že to je sladké jako cukrkandl, nestyďte se nápoj nechat. Pokud byste si doma s klidným svědomím nenalili sklenku fanty, nedělejte to ani v jídelně. Pokud je situace stabilně špatná, točte si do skleničky vodu nebo si noste vlastní vodu v lahvi.

 

5. Nepřeceňujte množství přílohy!

Paní kuchařky v jídelně často myslí na to, aby dospělí neměli hlad, což se projevuje obvykle množstvím přílohy. Když vám porci nakládají, pamatujte na to, kolik byste si nandali doma, pokud množství nejde zabránit, přemýšlejte nad tím až s vidličkou v puse. Říkali vám v dětství, že se musí dojídat? Kašlete na to, už nejste děti.

 

6.Nemastit!

Pokud máte rychlé reakce a vidíte, jak se k “vašim” bramborám blíží naběračka s neidentifikovatelným žlutým tukem, ohraďte se, že není potřeba. Jsou to jen další zbytečné kalorie, které vznikly roztopením margarínu – nevěřím, že je v té tekutině máslo, fakt ne :D.

 

7.Saláty a ovoce berte!

Když už se v menu vyskytne zelenina nebo ovoce, určitě jím neopovrhujte. I okurkový salát plovající v sladkokyselé zálivce je pořád nízkokalorická okurka a lák pít nemusíte. Co se týká ovoce, pokud máte ještě hlad dojezte ho místo dozertu, pokud ne, sbalte na svačinu, rozhodně se bude hodit.

 

8.Dezerty nechte na později!

Asi to znáte, mechanicky jíte, přemýšlíte, co budete dělat večer, za hodinu, zítra a po polévce a hlavním chodu zbouchnete ještě tu oplatku, co vám dali k obědu. Mezi nejhorší volby patří dezert tohohle typu ihned po obědě, vaše tělo nestrávilo ještě to kuřecí po asijsku a gulášovku a vy ho ještě zatížíte tou čokoládovou oplatkou s 5% špaldy, bohatstvím cukru a palmovým tukem – vhodnost toho, co dáváme dětem jako dezerty, je na pováženou. Stejně tak pokud si vezmete ten podivný perník, věřte, že obsahuje nemalé množství řepkového oleje, cukru a bílé mouky. A bohužel, úplně stejným příkladem je smetanový jogurt s jahodovou příchutí. Pokud už máte nutkání tyto věci jíst, zkuste je nepřipojit k obědu, ale nechat si je na svačinu nebo ještě lépe na snídani, ale fakt to za to stojí? Nejsou lepší věci?

 

9. Ptejte se!

Předtím než si objednáte oběd, informujte se, jestli to konkrétní jídlo nebude z polotovaru nebo jestli je pečené či smažené. Máte na to právo, ale radši to nezkoušejte až při přebírání plných talířů, můžete naštvat, jak kuchařky, tak sami sebe, až budete brečet nad talířem smažených rybích nugetek… 😀

 

Věřím, že tento člověk někomu pomůže a začně více přemýšlet, nad tím, co jí, i když není přímo u vaření nebo by si dané jídlo za normálních okolností ani neobjednal. Důležité je jednat z rozmyslem a nebláznit i z jedné “méně vhodné” rajské s kolínky. Pak přežijete i obědy v závodní jídelně :).

P.S. Obrázky až na tu obědovou porci jsou z “naší” školy, ale i ten oběd tu klasiku dost připomíná.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *