Nepečené dezerty,  Zdravé/Fitness

Nanukové království I.

Tři roky sním o zmrzlinovači nebo formičkách na nanuky, nakonec se mi splnilo dříve to druhé. Respektive… zásadně se snažím plnit přání sama sobě, takže jsem si je koupila a odvezla k rodičům. Přišla první vlna euforie, o které jsem napsala spolubydlící, která mě přesvědčila, že je potřebujeme i v Praze (a argumentovala do půlhodiny fotkou 2 kil ovoce). Takže nanukujeme už nejen v Bohutíně, ale i v Praze. V tomhle počasí je to vlastně boží záležitost, sedíme obvykle večer v posteli a v každé ruce nanuka. Také ji pravidělně informuji po messengeru, co nám zrovna mrzne v mrazáku a chodí mi zprávy jako: “Heej, to je tvoje nejlepší buchta!!!” Takže asi tak, takhle my si žijeme na Holešovicích :D… Pro obě z nás bylo velké překvapení, jak moc dobré nanuky bez přidání cukru si doma můžete udělat a to jsme na jídlo docela fajnovky. Přináším první várku inspirace na primitivní a čistě ovocné zmrzlinky, snad se nadchnete alespoň z poloviny jako my :).

Tak první tu máme melounové fešáky, kteří záhadně udělali takovouhle linku, ale bylo to pěkné. Mám formičku na šest menších nanuků, k naplnění potřebuji zhruba 450g ovoce či jiného materiálů, musíte ozkoušet, co se vám vleze do formiček a co už ne :D. Nicméně platí, že ovoce, které má hodně vody snadno tuhne a ledovatí, a ovoce, které má málo vody naopak méně. Proto je dobré tyto dva druhy ideálně kombinovat nebo k nevodnatému ovoci přidat trošku vody či džusu. Na obrázku jsou nanuky z rozmixovaného melounu, šťávy z poloviny limetky a nakonec jsem přikápla i pár kapek stévie, ale nebylo by to ani nutné. Patří k těm ledovatějším, protože meloun je hodně vodnatý. Myslím, že by bylo skvělé přidat třeba i trošku meduňky.

P.S. Proč vznikly neúmyslně ty dvě vrstvy nevím, světlá byla více limetková, tmavší více melounová (tipuji, že hrubší meloun víc klesl a hůř mrzl).

A tady naše oblíbené mangové, bylo použito velké mango a necelý banán. Paradoxne ten banán je v nich hodně cítit, moje spolubydlící nemusí mango, ale ty nanuky jí moc chutnaly. Přilila jsem do směsi ještě tři lžíce vody, protože toto ovoce obsahuje málo vody a zle a nekompaktně by to to tuhlo. Ovoce mixuji slabým ponorným mixérem v misce, umažete minimálně nádobí, no umažete asi spíše sebe…

Nakonec totální klasika – banány a jahody v poměru 1:1. Není třeba doslazovat nebo nijak jinak ladit, kdo má raději maliny, může je použít nebo borůvky. Mimochodem, tohle je můj historicky první nanuk.

 

Co se týká nezbytného tuhnutí, záleží na výkonu vašeho mrazáku, určitě za pět hodin budou ke konzumaci (odzkoušeno!). Při vyklápění vždy formičku zvenčí pokropím horkou vodou a pak už jdou krásně ven.

Kupte si formičky na nanuky a hrajte si, je to super!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *