Dorty a zákusky,  Koláče, bábovky, muffiny,  RECEPTY,  Snídaně

Vánoční dort

Bylo nebylo, společné snídaně na Peďáku v Praze. Řešila jsem, co upéct jako hlavní cenu pro šťastlivce, který si vytáhne správný lístek z našeho adventního kalendáře. Když už bylo 20.12. a čtyři dny do Vánoc, rozhodla jsem se pro Vánoční dort. Více vánočních počinů z letošních hektických Vánoc raději nečekejte, Štolu jsem zapomněla vyfotit a to jsem pekla rovnou čtyři, cukroví bylo pomálu a vánočka mi trošku překynula, takže i když byla moc dobrá, z estetického hlediska se do uveřejňování doopravdy nehrnu. Příští rok doufám, bude více času a dopadne to vše o něco lépe.

img_0057

Vánoční dort (malá kulatá forma 12cm)

  • 150g hladké mouky
  • 1 lžíce kakaa
  • 100g moučkového cukru
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžička perníkového koření
  • nastrouhaná kůra z 1/2 pomeranče
  • 1 vejce
  • 70ml oleje
  • 80ml mléka
  • 1/2 kypřícího prášku
  • 2 hrsti brusinek
  • 2 hrsti nasekaných ořechů (vlašské)
  • cukrové sněhové vločky
  • 60g čokolády (dle výběru, ja požila hořkou+ 20g kávové)
  • 2 lžíce másla

V míse smícháme mouku, cukr, koření, kůru z poměranče a kypřící prášek. Poté přidáme vlhké suroviny, tedy olej, mléko a vejce. Řádně promícháme, můžeme použít i mixeer; a poté přisypeme do těsta po hrsti brusinek a ořechu. Hotové těsto vlijeme do formy (buď vyložené pečícím papírem či vymazané a vysypané) a pečeme zhruba 45 min na 150 stupňů. Propečenost můžeme zkontrolovat špejlí.

Když dort zchladne vyklopíme ho z formy a polijeme čokoládovou polevou, kterou jsme připravily rozpuštěním čokolády s máslem. Posypeme zbylými ořechy, jemně nasekanými brusinkami a cukrovými vločkami.

P.S. Korpus můžeme po vytažení z trouby po povrchu propíchat vidličkou a pocákat amarettem, rumem či jinou oblíbenou lihovinou.

img_0050 img_0055 img_0059

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *